lodzie1 U panelových nebo cihlových domů se často setkáváme s trendem zasklívání lodžií a balkonů. Tato stavební úprava přináší řadu výhod, ale během její realizace se můžeme setkat i s jistými úskalími, kterým je dobré se vyhnout. Dle rad odborníka a požadavků uživatele však může stavební firma specializovaná na zasklívání lodžií vzniku zde nastíněných problémů alespoň částečně zabránit
Jaké jsou tedy výhody a nevýhody zasklívání lodžií a balkonů?
V prvé řadě získáme možnost využívat tento prostor větší část v roce a za nepřízně počasí. Na způsobu provedení a tepelné izolace lodžie závisí, jakým způsobem a jakou část v roce můžeme lodžii využívat i jinak, než jsme byli doposud zvyklí. Druhým přínosem je lepší zvuková, prachová a tepelná izolace přiléhavé místnosti. Při správném užívání bývá tepelná izolace jednoznačným přínosem. Problém ovšem může nastat v případě potřeby větrání přilehlé místnosti (zde vše závisí na zvyklostech uživatele). Obecným problémem bývá vysoká vlhkost vzduchu, která v zaskleném prostoru vzniká. Lodžii musíme dostatečně větrat především v zimních měsících, abychom zabránili případnému vzniku plísní. Tento problém se může řešit například vynecháním těsnění mezi jednotlivými skly, což přispěje k lepšímu odvětrávání.
Jak nejlépe postupovat?
Před samotným zahájením prací je nezbytná konzultace s majitelem domu nebo společenstvím vlastníků. Zasklívání lodžií totiž výrazně mění vzhled domu a je tedy nutné postupovat v souladu s požadavky ostatních vlastníků nebo nájemníků. Bývá pravidlem, že první úprava balkonu bývá vzorem pro další stavební úpravy z důvodu zachování jednotné vizáže domu. Pokud nejsme prvním případem, připravme se na to, že se budeme muset přizpůsobit vzhledu již dříve zasklených lodžií. Určitě bude nutné informovat se na stavebním úřadě a případně vyřídit stavební povolení.
Jaký typ zasklení lodžie zvolit?
Rozhodovat se budeme mezi variantou rámového a bezrámového zasklívání. Rámové zasklení nabízí ve srovnání s bezrámovým širší možnosti využití, může však výrazněji narušit jednotný vzhled domu. Na konkrétní variantě a způsobu provedení pak závisí, zda budeme schopni lodžii otvírat úplně nebo jen částečně, do jaké míry bude zasklený prostor těsnit nebo kolik bude propouštět světla.
Jak dlouho bude zasklení lodžie trvat a kolik mě bude stát?
Zasklívání lodžií a balkonů není časově náročná úprava. Veškeré práce se provádějí přímo z bytu, tudíž není nutné stavět lešení. Za jeden den by tedy mělo být vše hotovo. V žádném případě však nemůžeme doporučit zasklívat lodžii svépomocí. Práce jsou poměrně náročné a je lepší je svěřit do rukou certifikovaných odborníků. Průměrná cena se pohybuje okolo částky 25000,- Kč.

 

  {yoogallery src=[/images/stories/fruit/]}